czwartek, 26 listopada 2015

Dziś super ciepła czapa "lisek" z wełny owczej połączonej z wełną alpaki.Z tej okazji mam dla Was trochę informacji o zaletach tej włóczki i sposobach jej pielęgnacji.

Zapraszam do lektury:

WEŁNA Z ALPAKI - SKARB INKÓW, KRÓLOWA POŁUDNIOWOAMERYKAŃSKIEGO NIEBA

Alpaki to zwierzęta z rodziny wielbłądowatych. Żyją w Andach – od południowego Peru, Chile po północną Boliwię. Są bardzo wytrzymałe i zdrowe, zahartowane i dostosowane do wysokogórskich warunków, w jakich przyszło im żyć - na wysokości 4500 m n.p.m. roślinność służąca za pożywienie jest bardzo uboga, a temperatura waha się od -20 C nocą do +20 C w dzień.

Wełna z tego włókna jest lekka, miękka i delikatna, ale jednocześnie bardzo wytrzymała. Jest również odporna na działanie promieniowania słonecznego, bardzo silnego w wysokogórskim środowisku, w którym żyją alpaki.

Nie zawiera substancji, będących najczęstszymi alergenami i nie wymaga użycia chemikaliów do obróbki – dzięki temu jest hipoalergiczna. Niska zawartość lanoliny sprawia, iż nie zatrzymuje obecnych w powietrzu zanieczyszczeń, a to uodparnia ją na zabrudzenia i czyni łatwiejszą w czyszczeniu niż np. wełna owcza. Włókno to o grubości 23-35 mikronów jest także bardziej błyszczące, elastyczne, sprężyste i trzykrotnie bardziej rozciągliwe niż włókno owcze.

Wełna alpaka jest towarem luksusowym – produkuje się niej 400 razy mniej niż wełny owczej!
Jedynym w zasadzie problemem może być pielęgnacja wyrobów wykonanych z alpaki. Jako przędza naturalna nieodpowiednio pielęgnowana może się szybko sfilcować i stracić swoją lekkość. Alpaka powinna być prana ręcznie w letniej lub chłodnej wodzie. Istotne jest, aby temperatura wody podczas prania i płukania była jak najbardziej zbliżona. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku wełny, nie należy jej płukać w płynach zawierających lanolinę. Lanolina powoduje, ze włókna wełny się zlepiają i traci ona swoja puszystość, ale jest to jedna z jej zalet.

Źródła: blog.patrizia.aryton.pl i www.decorehand.com
Zdjęcia cudne: Ewa Jezierska Fotografia

6 komentarzy:

Dziękuję :)

Polecany post

Sahara bikini

Tradycyjne już u mnie - jest lato - jest morze - jest bikini. Zeszłoroczne było pod znakiem szydełka (tu możecie zerknąć) , więc w ...